Začínáme šít

Šití může být oblíbenou kratochvílí, nebo třeba i způsobem obživy. Pokud chcete začít šít doma sami, pak vám přinášíme jednoduchý návod.

1. Výběr stroje

Základem je vybrat si takový stroj, aby vám vyhovoval a stačil k tomu, na co jej hodláte používat. Pokud chcete šít jen ze základních materiálů a jen pro sebe doma, bude vám úplně stačit obyčejný šicí stroj, který zvládne rovný steh, cikcak a třeba i pár pružných stehů, na elastické materiály. Pokud si vyberete stroj s regulací přítlaku patky a pružnými stehy, pak na stroji ušijete v podstatě skoro jakýkoli materiál. Pokud chcete aby vaše výrobky vypadaly trochu profesionálně, pak se pusťte do vybírání takzvaného overlocku. Overlock je vhodný především na pružné materiály ale samostatně vám stačit nebude, i k němu potřebujete klasický rovnosteh.

nitě

2. Materiály

V textilní galanterii seženete desítky různých materiálů, které si můžete zakoupit domů. Od pevných bavlněných látek, přes elastické úpletové látky až po moderní materiály typu softshell, welsoft a podobně. Záleží co chcete šít, je dobré ze začátku začít pevnými materiály, jako jsou bavlněné látky, nebo třeba lněné látky a na těch si šití nacvičit. Poté můžete pokračovat šitím pružných materiálů, které už chtějí trochu cviku.

jehla s nití

3. Nitě a jiná galanterie

dále potřebujete nitě, nůžky, páračky, pruženky, knoflíky, mašle a tak dále. Tyto materiály budete dále dokupovat, podle toho, jak je budete potřebovat. Není totiž v silách jednoho člověka koupit vše zaráz tak, aby nic nechybělo. Vždycky je nejjednodušší koupit jednotlivé věci v galanterii a nechat i poradit, co ještě koupit. Prodavačky většinou samy šijí a určitě vám rády poradí.

Pokud si netroufáte šít sami, pak si můžete domluvit kurz šití na stroji, který vám pomůže šití nastartovat a nebát se toho. Nebo poproste maminku či babičku, která šít určitě umí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup