Nebankovní hypotéka a její rizika


Nebankovní hypotéka je finanční produkt, který poskytují nebankovní finanční společnosti. Tyto společnosti totiž nenabízí jen úvěry, s kterými je má hodně lidí spojené, ale kromě toho nabízí také kreditní karty, americkou hypotéku nebo právě běžnou hypotéku. Jsou u ní stejné podmínky jako když si vezmete hypotéku ve své bance? Nebo je pro vás v něčem více výhodnější nebo naopak nevýhodnější? Samozřejmě, na nebankovní hypotéce bychom našli spoustu výhod, ale nesmíme zapomínat ani na rizika, která z nebankovních hypoték vzchází. Nebankovní společnosti často lákají na to, že vám hypotéku poskytnou i za předpokladu, že nemáte dostatečný příjem.

hypotéka

Nepotřebují si váš příjem ověřovat, jednoduše uzavřou hypotéku i bez toho. Na druhou stranu, ověřování vašich příjmů není jen zbytečnou byrokracií, ale má smyls. Pokud nemáte dostatečné příjmy, nezvládnete splácet měsíční splátky. A to je velký problém. U nebankovních hypoték je navíc obvyklé, že dáváte do zástavy nemovitost, kterou vlastníte vy nebo někdo jiný. Pokud nebudete splácet své závazky, můžete o nemovitost přijít. Nebankovní společnosti také neprověřují, zda jste v registru dlužníků. Ale i tohle má smysl. Po tom, co jste se ocitli v registru se předpokládá, že vám bude pár let trvat, než stabilizujete svoji finanční situaci.

hypotéka

A proto jsou banky ochotné vám poskytnout půjčku, ať už hypotéku či jinou, až po určité době, která uplyne od zapsání vašeho jména do registru. Do budoucna také může být problém s refinancováním. Refinancování hypotéky není nic neobvyklého, ovšem většina bank se cuká od toho, aby si jako závazek vzali zrovna hypotéku od nebankovní společnosti. A nesmíme také zapomínat na fakt, že úroková sazba u nebankovních hypoték je obvykle vyšší, než pokud dostanete hypotéku v bance. Je to daň za snadnější a rychlejší získání peněz.