O dovolené za záhadami

Pokud máte už trošičku odrostlejší děti, máte možná problém, jak vymyslet program na prázdniny, aby vaše děti zaujal a aby se na něj opravdově těšily. Slibte jim pátrání po tajemných bytostech, záhadných místech a hledání pokladů.Můžete začít legendou, či pověstí. Pokud vaše děti zápolí s Jiráskem, můžete je motivovat k čtení povinné četby. Vyrazte do Kuřimi. Proč tam? Protože nad ní, leží Lechův kámen.

Družiny se prodíraly divočinou

Jakou má Alois Jirásek, Kuřim a Lechův kámen souvislost? Pravděpodobně jen v pověsti. I když jak se říká, není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu.

Takže Lech, byl vlastní brácha praotce Čecha. Společně s velkou družinou postupovali krajinou a hledali místo, kde by se usídlili. Onu zemi, mlékem a strdím oplývající. Když došli na místo, kde leží dnešní město Kuřim. Zřejmě se tam Lechovi udělaly velké puchýře na nohou, nebo se mu z nějakého jiného důvodu už nechtělo dál, takže odmítnul další pochod. Dohodl se tedy s bráchou Čechem, že družinu rozdělí, přičemž Lech zůstane na místě. Jak se dohodli tak učinili. Lech vystoupal na nevysoký kopec a našel tam volně pohozený balvan velikosti rodinného domu. Čech se vydal dál na západ.

Pozitivní energie

S bráchou se ještě před jeho odchodem dohodli, že pokaždé, když to povětrnostní podmínky dovolí, zapálí obrovskou hranici a bude se snažit pomocí kouře dát Čechovi najevo, kde se nachází.

Čech získal určitou orientaci v terénu a Lech měl pocit, že v případě, že by byl napadený, a signál nevyslal, Čech by svou část družiny obrátil a přispěchal mu na pomoc. Od té doby se balvanu říká Lechův kámen a městečku pod ním, díky kouřovým signálům Kuřim. Balvan samotný i jeho okolí údajně vyzařuje pozitivní energii. Pocítíte to také. A namotivujete k tomu i své děti. Ať se nad pověstí zamyslí a představí si, jak to tedy za praotce vypadalo. Určitě po prázdninách zapůsobí ve své škole.