Jak se zbavit myší, krtků, hrabošů a hryzců?

V posledních letech se tito škůdci množí závratnou rychlostí. Není už snad jediné zahrádky, která by neměla tu čest seznámit se s devastující silou těchto hlodavců. Ne všichni však škodí natolik, abychom se jich museli hned zbavovat.
Malá myška si jen proběhne kolem, zaleze do díry či pod strom. Nikdy však nezpůsobí velké škody. Líbí se jim v chráněných místech v dosahu potravy. Tedy u stájí, ve sklepech, u kompostů. Jestli nemáte fobii, není důvod vyhánět je a zabíjet nikde jinde, než uvnitř domu, kam skutečně nepatří. Ve chvíli, kdy likvidují uskladněnou zeleninu, nezbývá nic jiného, než sáhnout po pastičkách na myši a nastražit je poblíž. Zapomeňte na sýrovou návnadu, je to pověra. Myši nepohrdnou piškotem či kusem čokolády. Úspěch je zaručen.krtičiny.jpg
Ani krtci nejsou extra velcí škůdci. Nezáleží-li Vám na tom, aby byl Váš trávník bez poskvrnky, nechte je žít. Živí se hmyzem, malými myškami a žížalami. Jejich krtičiny jsou jen estetický problém. Chcete-li se i přesto krtka zbavit, nepoužívejte pasti. Je jich škoda a navíc jsou chráněni. Stačí využít dostupných věcí, jako jsou lidské vlasy, zvířecí chlupy či rovnou kočičí a psí služby.
U hrabošů je to horší. Tito hlodavci ničí úrodu, podhrabávají, co se jen dá. Jejich přemnožená populace je ale redukována jedy na polích, proto pokud žijete poblíž pole, které je takto ošetřováno, zabraňte svým domácím mazlíčkům tyto hlodavce lovit. Místo toho můžete použít stejného postupu, který používají na polích průmyslově.
A tímto se dostáváme k nejhoršímu hlodavci ze všech. Nejde se jej zbavit vyplavením, do pastí nevběhne, a když už, tak omylem. Vypuzení chlupy či vlasy nezapůsobí také. Tento hlodavec je vodní tvor, poměrně vysoké inteligence. Ve chvíli, kdy cítí ohrožení sebe či hnízda nebo chodbiček, zavalí je a udělá si jiné. Jejich přítomnost zjistíte jen tak, že pod povrchem země jsou chodbičky, do kterých se snadno propadnete, když na ně stoupnete. Nebo při pohledu na trávník můžete vidět chodbičky, nad kterými tráva umřela. Najednou uvadající strom či rostlina, to je neklamné potvrzení toho, že u Vás hryzec řádí.Hryzec vodní.jpg
Plašičky hryzců a krtků nefungují, tím si je spíš přivoláte k sobě na zahradu. Existují jen dvě řešení, jak se s invazí hryzců vypořádat. První je prodání zahrady a odstěhování se, protože hryzec se nevzdá. Druhou možností je nákup pletiva s jemným okem, do kterého budete vše sázet, aby se hlodavec nedostal ke kořenům a rostlinu tak nezahubil. Jelikož je to chytrý tvor, po zasazení rostliny uzavřete připravené pletivo tak, aby do něj nešlo vlézt ani z vrchu.
Pokud tedy na takovéhoto škůdce narazíte, nezoufejte. Se vším se dá něco dělat, nebo s nimi alespoň koexistovat.