Je pravda, že velký boom blogů už má Česká republika za sebou. Před pár lety si psal blog snad každý. Psali jej politikové, umělci, celebrity i obyčejní lidé. Celá řada nadějných blogerů dokonce vydala své slupky knižně a fenoménu blog vděčíme za celou řadu zajímavých autorů. Nejoblíbenějšími poskytovateli byli Respekt, Lidovky a iDnes. V současné době je to pouze iDnes.
Pokud byste chtěli začít psát, ale máte pocit, že tento způsob už je tak nějak za zenitem, rozhodně tomu tak není. Blogy jsou stále velmi oblíbené. Mnoho lidí si nečte zpravodajství, ale nepohrdnou články svých oblíbených autorů.
Pokud využijete k psaní blogu médium, v současné době je to tedy iDnes, musíte psát pod svým jménem, anonymita není možná.
Pokud Vám záleží na anonymitě, můžete používat například server Bloger. Zde je ovšem otázkou, kolik čtenářů si k Vašemu článku najde cestu. Zatímco u iDnes máte garantováno zhruba tisíc čtenářů ke článku i více, u Blogu to bude kolem desítek. A upřímně řečeno, když člověk píše, chce být samozřejmě čten, je to naprosto logické a přirozené.
Jaké rady bychom Vám rádi dali?
Pár rad pro odvážné autory, kteří se nebojí jít s kůží na trh
- Buďte sami sebou, pište o tom, co je Vám blízké, ale snažte se maximálně o populární formu.
- Nepište prózu, blog není vhodný formát ani pro prózu ani pro poezii.
- Nepište příliš dlouhé články, čtenář dnes neudrží dlouho pozornost, Váš článek by neměl přesáhnout jednu a půl normostrany.
- Snažte se psát fejetony. Jedná se o humorné články. Hlavním představitelem fejetonů byl například Karel Čapek.
- Dávejte si pozor na fotografie, abyste neporušili autorská práva. Buď používejte soukromé fotografie, nebo fotografie z bezplatných fotobank.
- Nedělejte z blogu deníček. Nedávejte prostor pro své niterné pocity, v tomto případě se to opravdu ani trochu nehodí.